2 Şişle Kedili Çorap Yapımı

2 Şişle Kedili Çorap Yapımı

 

La Mia Pastel Cotton el örgü iplikleri içeriğinin %100 yüksek kalite pamuk olması sayesinde özellikle tüm bebek örgü modellerinde ve yaz döneminde güvenle tercih edebileceğiniz aynı zamanda özenle seçilmiş pastel renk tonları ve yumuşak dokusu ile örerken keyif alacağınız bir ipliktir. İpin yapısı yumuşaktır aynı zamanda sıcak tutar . İpin kalınlığı ise orta düzeydedir .Bu sayede modelinizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Kışlık örgülerinizde, bere, çorap, atkı gibi aksesuarlar yapımında güvenle tercih edebilirsiniz.

La Mia Pastel Cottonun içeriği çorap örmeye de uygundur.Aşağıda detaylı tarif bilgisini bulabilirsiniz.

KISALTMALAR

G:Gri renk

S:Siyah renk

K:Kırmzı renk

MALZEMELER

Knit Pro Nova Cubıcs 3.5 mm 25 cm Örgü Şişi

Kartopu Altın Rengi Gagalı Makas

La Mia Pastel Cotton Gri El Örgü İpi 2 Yumak

La Mia Pastel Cotton Siyah El Örgü İpi 2 Yumak

La Mia Pastel Cotton Kırmızı El Örgü İpi 1 Yumak

İki şişle çorap örmeye 54 ilmek lastikle başlanır ve 2 ters 2 düz şeklinde lastik 4 cm oluncaya kadar örülür.Örgüye başlarken ilk ilmekler her zaman örülmeden alınır.

Lastik kısmından sonra 1 sıra düz 1 sıra ters örgü yapılarak toplam 30 sıra örülür.Dilerseniz çorabı

nızı  lastikten topuğa kadar istediğiniz uzunlukta daha uzun yada kısa örebilirsiniz.

Çorabın topuk kısmı,atılan ilmek sayısının yarısı üzerinde (27 ilmek üzerinde) kurulur.Topuk bitene kadar diğer 27 ilmek şişte bekletilir.

Topuğu ilk (son)27 ilmek üzerinde kurulduğunda çorap çifti sağ(sol) çifti örülmüş olur.Topuğa ilk 27 ilmek üzerinde ,örgünün ters(haroşa) yüzünde örülmeye başlanır.

  • İlk 27 ilmek haroşa örülür,geri dönülüp ilk ilmek örülmeden ters örgü yapılır.Şişteki son ilmek örülmeden geri dönülür.
  • Dönüşlerde ilk ilmekler örülmeden örgüye devam edilir. 2. ilmek haroşa örülerek sonda 1 ilmek kalıncaya kadar örgüye devam edilir ve 1 ilmek örülmeden tekrar geri dönülür.Böylece şişin başında ve sonunda 1 er ilmek örülmemiş olur.
  • Aynı şekilde şişin başındaki ve sonundaki 2. ilmekler örülmeden bırakılarak geri dönülür.
  • Örülmeyen ilmek sayısı başta ve sonda 7 olana kadar bu işlemlere devam edilir.Başta ve sonda bırakılan ilmekler her geri dönüşte önlerinden 1 er ilmek çıkarılıp birlikte kesilerek topuk kısmı tamamlanır.

 

 

Topuktan sonra 1 sıra düz 1 sıra ters şekinde 25 sıra örülür.

Kedi, çorabın ters(haroşa) yüzünde kurulur.

Bunun için aşağıdaki renk ve sayılar  görüldüğü gibi örülerek kedi tamamlanır.(Gri  G , Siyah S ve Kırmızı K ile gösterilmiştir.)

1.34 G-1S-11G-1S-7G                    5.30G-9S-3G-9S-3G

2.6G-3S-9G-3S-33G                    6.3G-9S-3G-9S-30G

3.32G-5S-7G-5S-5G                    7.30G-9S-3G-9S-3G

4.4G-7S-5G-7S-31G                    8.3G-9S-3G-9S-30G

4 sıra gri ile örülür. 7G-4S-5G-4S-34G örülerek gözler tamamlanır.5 sıra siyah ile örülür.

1.39S-3K-12S                                3.39S-3K-12S

2.12S-3K-39S                               4.13S-1K-40S

5 sıra siyah renk örüldükten sonra topuk kısmında yapılan işlemler çorabın ters (haroşo) yüzünde yine ilk 27 ilmek üzerinde tekrarlanır.Şişteki ilmekler ortalanır ve tam ortadan 1 gizli ilmek çıkarılır.Bu gizli (ortadaki) ilmek sağindaki ilmekle yer değiştirilir ve soldaki 3. ilmekle beraber 3 ilmek birlikte kesilir.Böylece 3 ilmek birlikte kesilerek hem sağdan hem soldan örgüde 1 er ilmek eksiltilmiş olur.Kesilen her ilmek sağındakiyle yer değiştirilir.Solundaki 3. ilmekle beraber 3 ilmeği kesmeye , şişte 1 ilmek kalana kadar devam edilir.Çorabın burun kısmı da bittikten  sonra kedinin bıyıkları iğne yardımıyla yapılır.Yan kısmı dikilerek çorabın sağ çifti tamamlanır.

Çorabın sağ çifti ilk 27 ilmek üzerinde ,kedi son 27 ilmek üzerinde kurulmuştu.Sol çiftini örerken tam tersi işlemleri yapılır.

Sizinle iki şişle kolay çorap yapımını paylaştık.Verilen ölçüler 39 numara giyenler içindi.’Ben 37 numara ayakkabı giyiyorum’.’Kaç ilmekle başlamalıyım?’ ‘Tabanı kaç cm öreceğim ?’ diye sorabilirsiniz.İki şişle çorap yapımına lastikle başlandığı için , kendi ölçünüze göre ilmek atarak çorabınıza başlayabilirsiniz. Tabanın uzunluğunu da kendi tabanınızın uzunluğundan 3 cm daha az örmelisiniz ki burun kısmıyla beraber tabanınız tamamlansın.

 

 

 

 

 

 

 

Posted by on 12 Aralık 2017