5 Şiş ile Eldiven Örgü Tekniği

5 Şiş ile Eldiven Örgü Tekniği

Malzemeler

– Kartopu Merino Pembe El Örgü İpi – K260 – ÜRÜNÜ İNCELE

– Kartopu 5 mm 20 cm Titanyum Çorap Şişi – ÜRÜNÜ İNCELE

Yapılışı

1. 18 ilmek el içi, 2 ilmek başparmak başlangıcı için, 18 ilmek el üstü için toplam 38 ilmek başlanır. ( İpliğin kalınlığı ve inceliğine göre 4-6-8 ilmeğe kadar değişebilir.) Bilek kısmı için, lastik örgü (haraşo örgü veya istenilen model uygulanarak) örülür.

5 cm lastik örgü( istenilen uzunlukta) örülür. 2 cm düz örgü örülüp, başparmağı oluşturmak için, başparmak için olan 2 ilmeğin her iki yanından 1’er ilmek arttırılmaya başlanır.

2.Başparmak için ilmek sayısı 16 olana kadar,( İpliğin kalınlığı ve inceliğine göre2- 4 ilmeğe kadar değişebilir) her 2 sırada bir arttırılan ilmeklerin her iki yanından 1’er ilmek arttırılarak örülür.

3. Örgü boyu 13 cm olduğunda, başparmak için olan 16 ilmek ayrılarak bekletilir. Örgüye 36 ilmekle devam edilir.

4,-örgü boyu 16 cm olduğunda ilmekler parmaklara ayrılarak örülür.

Serçe parmak; 4 ilmek el üstünden 4 ilmek el içinden alınır, 2 ilmek parmağın iç tarafından arttırılarak toplam 10 ilmekle, 5 cm(parmak uzunluğunuza göre verilen ölçüler değişebilir) örülüp, 1 sıra ilmekler 2’şer, 2’şer kesilerek örülür. Sonraki sıra kalan ilmekler tığ yardımıyla toplanarak kesilip bitirilir.(kesme işlemi bütün parmaklarda aynı şekilde uygulanır)

Yüzük parmak; 4 ilmek el üstünden, 2 ilmek parmak arasından arttırılır, 4 ilmek el içinden, 2 ilmek parmak arasından arttırılarak toplam 12 ilmekle 7 cm örülüp kesilerek bitirilir.

Orta parmak; 5 ilmek el üstünden, 2 ilmek parmak arasından arttırılır, 5 ilmek el içinden, 2 ilmek parmak arasından arttırılarak toplam 14 ilmekle 8 cm örülüp kesilerek bitirilir.

İşaret parmak; 5 ilmek el üstünden, 2 ilmek parmak arasından arttırılır, 5 ilmek el içinden, toplam 12 ilmekle 7 cm örülüp, kesilerek bitirilir.

Başparmak; başparmak için ayırılan 16 ilmek 6 cm örülüp kesilerek bitirilir.

Ellerinize Sağlık!

Posted by on 1 Nisan 2015