Amigurumi Hakkına Bilmeniz Gerekenler

Amigurumi Hakkına Bilmeniz Gerekenler

 

Amigurumiler örgüye farklı bir  pencereden bakmamızı sağlıyor itiraf edelim…

Hayal gücünüzü ,yaratıcılığınızı katarak oyuncak üretmek sabırla kolay bir iş değil. Sevgi yoksa işin içinde kesinlikle olmuyor hatta.

Sevip istemek işin temelinde.

Peki heyecanlıyım,seviyorum ee istiyorum ama ne yapacağımı nerden başlayacağımı bilmiyorum ? diyenlere faydalı olacak kısa bir video.

En sık sorulan sorulardan bir tanesi !

Hangi ipler amigurumiye uygun?

Amigurumi ipi diye bir kavram yok aslında.Ne amaçla ördüğünüz ,kime ördüğünüz önemli.0-6 yaş arası çocuklara olacaksa eğer amigurumi,kesinlikle pamuk içerikli bir ip kullanmalısınız.

Peki,neden pamuk ?

0-6 yaş arası çocuklarda özellikle pamuk yani coton içerik kulllanmınızı önermemizin sebebi aslında çocuklar dişleri çıkana kadar bütün buldukları nesneleri ısırmak istiyorlar.

Yumuşak nesnelere sarılmak,yüzlerine sürmek gibi de içgüdüsel hareketleri oluyor.Gece uyurken rahatlıkla sarılıp uyuyabilecekleri bir oyuncak olmalı,hassas cilt dokusuna zarar vermemeli.

Kirlendiğinde yıkayabileceğiniz,tüylenme yapmayan hafif bir ip gerekiyor haliyle,o da pamuk.:)

Çocuklara örülen oyuncaklarda aksesuar da kullanılmamalı olabildiğinde düz ısırdığında koparıp yutması olası aksesuarlar kullanmamalısınız. Güvenli gözler de dahil.Herşey düz ve ipten olmalı. Bebeginiz okul yaşına geldikten sonra artık istediğiniz her iple oyuncak örebilirsiniz.Yetişkiler için ya da ev aksesuarı olarak örülecek bir amigurumi için her ip kullanılabilir.

Hobium.comda da rahatlıkla bulabileceğiniz iplerden örnek vermek gerekirse La mia mercerized cotton,cattania,gazzal baby cotton,yarn art jeans  gibi pamuk içerikli iplerİ rahatlıkla kullabilirsiniz.

En önemli bir püf nokta daha içini doldurmaak için kesinlikle boncuk elyaf kullanmalısınız.Hem yıkamadan sonra formu bozulmuyor,daha hafif ve daha yumuşak duruyor.

Amigurumi örmek için  genellikle sık iğne tekniği kullanılır.Uzun saatler boyunca tığ kullanmak bazen el omuz ağrısına sebebp olabiliyor,ancak  markaların ürettiği ergonomik tığlar bu olumsuzlukların önüne geçebiliyor,Kartopu yumuşak saplı yün tığ, addi swing erg. tığ serisi ,pony,tulip amigurumiye  uygun olan markalardan…

Ürünler ile  alakalı daha detaylı bilgi almak isterseniz Hobium.com u ziyaret edebilirsiniz.

Sormak istediğiniz detayları da yorum kısmına yazabilirsiniz.

Posted by on 16 Ekim 2017