Gazzal Rock ‘N’ Roll İle Şık Süveter Yapımı

Gazzal Rock ‘N’ Roll İle Şık Süveter Yapımı

Gazzal Rock ‘N’ Roll içerisinde merino , akrilik ve polyamid bulunduran bir ipliktir.Yapısının zincir şeklinde ,hafif tüylü ve yumuşak olması , renginin de metalik parlak tonlarda olması örgülerinizde şık bir görünüm elde etmenizi sağlar.Bu nedenle kıyafetlerinizde,şal ve çanta gibi aksesuarlarınızda güvenle kullanabilirsiniz.

Sonbahar ve kış aylarında sıkça tercih ettiğimiz örgü , aslında süveter modelleridir.Y Burgu örgü modelini kullanarak süveterin yapılışına geçelim.

 

Malzemeler:

 

Arka:

  • 80 ilmekle başlayıp 7cm 1 ters 1 düz lastik örülür.
  • Lastikten sonra 1 sıra düz 1 sıra ters 35cm örülür.
  • Kol kesimi 4+3+2+1 şeklinde yapılır.

Ön:

  • 80 ilmekle başlayıp 7cm 1 ters 1 düz lastik örülür.

Y Burgu Modeli :

  • Lastikten sonra Y Burgu Modeli ortadaki 20 ilmek üzerinde 5+5+5+5 şeklinde kurulur.Her 10 sırada bir burgu modeli tekrarlanır.11. sırada 30 ilmek düz örülür.İlk 5 ilmek bükümlü şişe takılır ve örgünün arka yüzünde şişte bekletilir.Sıradaki 5 ilmek düz örüldükten sonra bekletilen ilmekler düz örülür. 5 ilmek bükümlü şişe takılır ve örgünün ön yüzünde bekletilir.Sonraki  5 ilmek örüldükten sonra bekletilen ilmekler de düz örülür.Kalan  30 ilmek düz örülerek sıra tamamlanır.Böylece burgunun ilk sırası örülerek Y burgu modeli kurulmuş olur.10 sıra örüldükten sonra aynı işlemlere örgünün boyu 41cm oluncaya kadar devam edilir.
  • Kol kesimi 4+3+2+1 şeklinde yapılır.
  • Kol evi yüksekliği 10cm olunca ilmekler ikiye ayrılır ve tam ortadan bir gizli ilmek çıkarılır.Çıkarılan gizli ilmek örgünün ön yüzü bitinceye kadar bekletilir.
  • Sağ ve sol yakadaki ilmek  sayısı 15 olana kadar örgünün arka yüzlerinde 1 er ilmek kesilir.Kol evi yüksekliği 18cm olunca yakalar kesilir.

Süveterin ön ve arka yüzleri ters çevrilerek dikilir.Misinalı şişe kollardan ilmek çıkarılarak lastik örülür.Yakadan dilmek çıkarılırken bekletilen gizli ilmek misinali şişe takılır.V yaka örülürken yakanın tam ortasındaki 3 ilmek her sırada kesilerek örgüye devam edilir ve yaka ‘V’ şeklini alır.Lastik istenilen uzunluğa erişince ilmekler kesilir.Rock ‘N’ Roll ile şık ve parlak görünümlü süveter tamamlanmış olur.

Süveterin yapımında sizler değişik örgü modellerini de uygulayabilirsiniz.

Posted by on 12 Aralık 2017