Hanım Dilendi Bey Beğendi Motifi ile Atkı Yapımı

Hanım Dilendi Bey Beğendi Motifi ile Atkı Yapımı

 

 

Örmesi kolay ve zevkli bir motif.

Birçok modelde sıklıkla kullandığımız hanım dilendi bey beğendi motifi.

Hırka,kazak,battaniye,mutfak önlüğü,bardak altlığı vs. gibi birçok kullanım alanı var aslında.Genellikle battaniye yapımında kullanılan bu motifi,biz bu sefer atkı yapımında kullanacağız.

Motifleri birleştirme tekniğim bilinenin biraz dışında oldu.Atkı olarak kullandığım için motiflerin arkasında dikiş gibi izler olsun istemedim.Zincir çekerek birleştirdim. Hem çok kolay hem de şık bir birleşim oldu. Toplamda gri ipten 2 buçuk yumak ,yeşilden ve beyazdan da yarımşar yumak ip kullandım. Tarife geçmeden kısa bir hatırlatma .Biliyorsunuz her perşembe saat 15:00 de canlı yayınlarımızda işlediğimiz içerikleri blogda paylaşıyoruz ve hepbirlikte görebilmek adına ınstagramda #HOBİUMATOLYE hastagını kullanrak örgülerimizi paylaşıyoruz.

Bu tarifi çok beğendim ,ben de mutlaka öreceğim derseniz Instagramda #hobiumatolye hashtagi ile paylaştrsanız  hep beraber görebiliriz.Kullandığım malzemelere kolayca ulaşabilmeniz için link bırakıyorum.

Sormak istediğiniz detayları da yorum kısmına yazabilirsiniz.

Artık yapılışına geçelim. 🙂

 

 

 

Malzemelerimiz

Kartopu Zambak Açık Gri El Örgü İpi

Kartopu Zambak Fıstık Yeşili El Örgü İpi

Kartopu Zambak Kar Beyaz El Örgü İpi

Kartopu Mavi 6mm Plastik Yün Tığ

 

Yapılışı

Hanım dilendi bey  beğendi motifi yapımı

İlk sırada beyaz renk ile, sh içine 3 tane ikili tırabzan iki  zincir,3tane ikili tırabzan iki zincir,3 tane ikili tırabzan iki zincir,3 tane ikili tırabzan iki zincir yapıp ilmek kaydırarak ilk sırayı bitirmiş oluyoruz.Beyaz ipi kesip yeşil ipe geçebiliriz.

İkinci sırada yeşil renk ile bir köşeye üç tane ikili tırabzan iki zincir,aynı yuvaya tekrar üç tane ikili tırabzan . İşlemi 4 kez tekrarlamış oluyoruz .İlmek kaydırarak sırayı tamamlıyoruz ve gri ipe geçiyoruz.

Üçüncü sırada bir köşeye  üç tane ikili tırabzan araya iki zincir üç tane ikili tırabzan yapıp bir köşeyi bitirmiş oluyoruz. yanına  iki zincir çekip yandakı 2 zincirin üzerine üç tane ikili tırabzan iki zincir yapıyoruz.Bu işlemi toplamda  3 kez tekrarlıyoruz.Ve bu sırayı da tamamlıyoruz.

4.sırada yine gri renk ile devam ediyoruz. Bir köşeye üç tane ikili tırabzan iki zincir üç tane ikili tırabzan ,yanına iki zincir 3 tane ikili tırabzan iki zincir yanına üç tane ikili tırabzan iki zincir ve diğer köşeye ulaşıyoruz .Bu işlemde toplamda 4 tekrardan oluşuyor.

Ve motifi bitirmiş oluyoruz.

 

Motif birleşimi 

Motifin köşesinden 5 zincir çekip karşı motifin tam karşına sık iğne yapıyoruz.5 zincir çekip zigzag yaparak birleşimi de tamamlıyoruz.

Çevresi

Motifler bittikten sonra kenarlarından her zincire 2 tane gelecek sekilde 2li tırabzan yapıyoruz ve motifi tamamlıyoruz.

Bitti…

Elimize sağlık.

 

 

 

 

 

Posted by on 6 Ekim 2017