Örgü Modelleri ve Resimli 30 Örgü Örnekleri

Örgü Modelleri ve Resimli 30 Örgü Örnekleri

Örgü örmeye başlamadan once ilk olarak hangi örgü modelini kullanabileceğimize karar vermemiz gerekmektedir. Örgü modelleri, zorluk seviyelerine gore değişebilir. Bazı örgü modellerini kolayca örebilirsiniz bazıları ise uzun süren emek gerektirebilir. Ama zor da kolay da olsa ortaya çıkan el emeğinin mutluluğu her şeye değer.

Eğer örgü örmeyi bilmiyorsanız şiş örgüsü ve ilmek atmakla işe başlayabilirsiniz. Ardından şiş örgüsünü deneyerek kendinize en uygun olan örgü modellerini seçebilirsiniz. İlk olarak zor gelse de öğrenmeye başladığınız andan itibaren keyif alacaksınız. Örgü modellerini denedikçe atkı, şal, şapka, etek, hırka yapımına geçebilirsiniz.

Örgü modelleri arasında en yaygın olanları örgü yelek modelleri ve bebek örgü modelleridir. Bunların yanı sıra örgü şal modelleri ve örgü battaniye modelleri de sıklıkla tercih ediliyor.

Örgü şişi kullanarak hazırlayabileceğiz örgü modellerini siz de uygulayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şiş ve şişinize uygun örgü ipi edinerek örmeye başlamak!

Örgü modellerinin yapılışını öğrenmek için anlatımlı resimleri inceleyebilir, videolarımızı izleyebilirsiniz.

1-Düz Örgü Modeli

Örgü kazak modelleri, örgü çanta modelleri, örgü hırka modelleri gibi birçok örgü modellerinin temelinde kullanılan düz örgü modelidir. İlmek atmayı öğrenenlerin ikinci aşamada öğrendiği bu tekniği öğrenmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

2-Ters Örgü Modeli

Düz örgü ve haraşo ne kadar popüler ise ters örgü modeli de bir o kadar popular. Hemen hemen her alanda ters örgü modelini deneyebilirsiniz.

3-Haraşo Örgü Modeli

Örgüye yeni başlayanların örgü modelleri ve yapılışı konusunda aklına ilk gelen haraşo örgü modelidir. Yapım zorluğu kolay olan bu örgü modelini deneyebilirsiniz.

4-Nohut Örgü Modeli

Farklı ve şık duruşu ile örgü şapa modellerinde bile kullanabileceğiniz nohut örgü modelini yapması da kolay! Yapılışı için videomuzu izlemeyi unutmayın.

5-Hasır Örgü Modeli

Görünüm olarak hasırı andıran hasır örgü, örgü modelleri arasında en farklı duruşa sahip bir modeldir. Örgü örnekleri arasında en çok tercih edilen bir modeldir.

6-Buğday Başağı Örgü Modeli

Örgü yelek örnekleri incelendiğinde sıklıkla karşımıza buğday başağı modeli çıkar. Fakat yelek haricinde birçok alanda bu modeli uygulayabilirsiniz. Etek, kazak ve bere yapımında kullanabileceğiniz gibi ev dekorasyonunuzu değiştirecek renkli yastık kılıfları da örebilirsiniz.

7-İstiridye Örgü Modeli

Örgü modelleri arasında en havalı olan modellerden biri de istiridye modelidir. İstiridyeyi andıran görünümü ile tek renk örgü iplerinde uygulanabilir. Aynı zamanda bu model ahududu modeline alternatiftir.

8-Yasemin Örgü Modeli

Özellikle boyunluk yapımında şık duran yasemin örgü modeli, balık sırtı örgü modeline hem yapılış hem de görünüm olarak benzemektedir. Kazak yapımında da bu modeli kullanabilirsiniz.

9-Balık Sırtı Örgü Modeli

Yasemin örgü modeline benzeyen bu modeli ebruli iplerle deneyebilirsiniz. Kalın örgü ipi ile denediğinizde daha tok bir görünüm elde edebilirsiniz. Fakat daha iyi sonuç almak ve modelinizi ön plana çıkarmak istiyorsanız ince iplerle de uygulayabilirsiniz.

10-Fiyonk Örgü Modeli

Çocuk örgülerinde uygulanan örgü modelleri arasında yer alan fiyonk modelinin yapımı diğer örgü modellerine göre daha zordur. Bu modeli yapabilmeniz için şiş dışında burgu şişi de kullanmalısınız. Burgu şişine ipi sararak fiyonk şeklini verebilirsiniz.

11-Zig Zag Örgü Modeli

Eğer düz ya da ters örgüden sıkıldıysanız örgü modelleri arasından farklı bir model denemek istiyorsanız bu modeli sevebilirsiniz. Yapımı kolay olan bu model ile kazaktan atkıya, boyunluktan eteğe kadar birçok şey örebilirsiniz. Zig zag örgü modeli keyifle örebileceğiniz modellerden biri.

12-Keten Örgü Modeli

Misinalı şişler kullanarak keten örgü modelinden bere yapabilirsiniz. Misinalı şişler örgü işlerinizi kolaylaştıracağından bu modeli uygularken zorluk yaşamazsınız. Örgü şapka modelleri için uygun olan bu örgü modeli ile bir bere ördük. Öğrenmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

13-Pile Örgü Modeli

Pile örgü modelini düz ya da ters örgülerinize uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda pilenizin kalınlığını ve inceliğini de belirleyebilirsiniz. Şiş ile örebileceğiniz bu modeli tüm örgü modellerinde kullanabilirsiniz. Özellikle pileli etek yapabilirsiniz.

 • Pile yapılmak istenilen kalınlıkta (geniş pileler için daha alt sıralardan uygulanır) örülen örgünün 6 sıra önceki, 6 ilmeğe    (istenilen sayıda uygulanabilir) şiş geçirilir, pile uygulanmayan 6 ilmek atlanıp sonraki pile uygulanacak 6 ilmeğe şiş geçirilir.

 • 2. Son sıradaki örülen ilmeklerle, 6 sıra önceki şişe geçirilen ilmekler birlikte örülür.

 • Birlikte örülen 2 ilmek, 1 ilmek haline getirilerek pile modeli oluşturulur. Pile uygulanmayan ilmekler 1’er 1’er örülür.

 • Pile modeli uygulanan örgünün ters yüzü.

 • Pile modeli uygulanan örgünün düz yüzü.
14-Yaprak Desenli Örgü Modeli

Günlük kıyafetlerinize farklı bir tarz kazandırmak istiyorsanız yaprak desenli örgü modeli tam da size göre! Biz bu modeli kullanarak bolero tarzında bir yelek ördük. Enine örülen modelde haraşo örgü kullanılarak ardından yaprak modeli uygulanmıştır.

Yapılışı

Model enine örülür.28 ilmek başlanarak, 24 ilmek haraşo örgü, 1 ilmek ters, yaprak modeli için, 1 ilmek düz, şişe ip dolanarak 1 ilmek artma, 1 ilmek düz, şişe ip dolanarak 1 ilmek artma, 1 ilmek düz örgü örülür. Model için, sonraki sıralar yaprak modeli diyagram uygulanarak örülür. 2.sıra bel kısmı için, örgünün sağ yanından her sıra 1’er ilmek (toplam 10 ilmek) arttırılarak pirinç örgü örülür. Örgü boyu 21,5 cm olduğunda kol evi için örgünün ortasındaki 10 ilmek 1 defada kesilip, sonraki sıra kesilen 10 ilme arttırılarak kol evi oluşturulup örgüye devam edilir. Örgü boyu 54 cm olduğunda yine aynı şekilde kol evi oluşturulup örgüye devam edilir. Örgü boyu 70 cm olduğunda, bel kısmını bitirmek için örgünün sağ yanından her sıra 1’er ilmek (toplam 10 ilmek) kesilerek örülür. Örgü boyu 80 cm olduğunda ilmekler 1 defada kesilerek bitirilir.

Yaprak desenli örgü şeması:

Yelek kalıbı:

15-Bükme Örgü Modeli

Kolay zorluk seviyesine sahip bükme örgü modeli, ilk sırada 6 ilmek haraşo ve 6 ilmek düz örerek tamamlanır. Modelin arkası hep düz örgü şeklinde devam eder. Şiş ile kolayca bu modeli uygulayabilirsiniz.

1. sıra: 6 ilmek haraşo ve 6 ilmek düz örerek tamamlayın.

2. sıra: Modelin arkasını hep düz örün.

3. ve 4. sırada: İlk iki sırayı tekrarlayın.

5. sıra: Modele şekil bu sırada veriliyor. 6 ilmek haraşo örün ve üst sırada 6 ilmek düz örülen ilmeklerden, 3 ilmek şişin arkasına 3 ilmek şişin önüne alınarak bükme işlemi yapılır. Tekrar 6 ilmek haraşo örülür. Sıra bu şekilde tamamlanır.

6. sıra: Arka tarafı haraşo örün.

1. ve 2. sırada yaptığınız işlemleri, 3. sırada tekrarladıktan sonra düz ilmekleri haraşo, haraşoları düz örün. Bükme işlemine, yer değiştirerek devam edin.

16-Çatlak Kahve Örgü Modeli

Orta zorluk seviyesine sahip olan bu modeli örgü örmeye yeni başlamıyorsanız yapabilirsiniz. Kahve tanelerini andıran bu modelden yelek örebilirsiniz. Ya da boyunluk, atkı, bere ve uzun hırka da örebilirsiniz. Özellikle uzun hırkada çok şık duracaktır. Haraşo ve düz örgünün harmanlanmasıyla ortaya çıkan bu model ile örgüleriniz farklılaşacak.

1. sıra: 2 ilmek haraşo, 3 ilmek düz örerek tamamlayın.

2. sıra: Tersinden haraşolar haraşo, düzleri düz örerek tamamlayın.

3. sıra: 2 ilmek haraşo ördükten sonra 5. ilmeği 3. ve 4. ilmeğin üstünden şişe geçirin. 3 ilmeği tek seferde düz örün ve yünü ön tarafa alıp 1 kez dolayarak artırın. Ardından 4 ilmeği düz ve 2 ilmeği haraşo örerek sırayı tamamlayın.

4., 5. ve 6. sıralarda: Tersinden haraşoları haraşo, düzleri düz örerek sırayı tamamlayın.

7. sırada: Örnekleri 3. sıradaki gibi tekrarlayarak devam edin.

17-Bal Peteği Örgü Modeli

Bal peteğine benzediği için bu isimle anılan bu model uzun süredir örgü örenler için çocuk oyuncağı olsa bile yeni başlayanlar için bir o kadar zordur. İlmeklerde yer değiştirme yapılarak uygulanan model örerken kafanızı karıştırsa da sonucu çok seveceksiniz!

1. sıra: 2 ilmek haraşo ördükten sonra 3., 4., 5. ve 6. ilmeklerdeyer değiştirme işlemi yapılır. Yer değiştirme; 4. ve 3. ilmekleri şişten çıkarın 4. ilmek arkada, 3. ilmek önde olacak şekilde düz örün. Ardından 5. ve 6. ilmeği şişten çıkarın, 6. ilmeği 5. ilmeğin önüne alın ve 5. ilmek arkada olacak şekilde değiştrime işlemini tamamlayın ve petek modeli oluşturun.

2. sırada: İlk ve son 2 ilmeği düz örün, aradaki ilmekleri haraşo örün.

3. sırada ise 1. sırayı tekrarlayın.

Modele bu sırayı tekrarlayarak devam edin.

18-Saç Örgü Modeli

En çok kullanılan örgü modellerinden biri olan saç örgüsünden şiş kılıfı hazırladık. Siz de bu tekniği kullanarak farklı tasarımlar deneyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken saç örgü modelini öğrenmek. Öğrendik sonra tüm modellerinize uygulayabilirsiniz.

Pirinç ve saç örgü modeli kullanılarak hazırlanmış kolay şiş kılıfı modelimizin tarifi:

 • 22 ilmekle başlayarak modeli kuruyoruz.
 • 7 ilmeği 1 ters, 1 düz örüyoruz (pirinç için), 8 ilmek düz (saç örgüsü için), 7 ilmek 1 ters, 1 düz (pirinç için) 76 cm modelli olarak örüyoruz.
 • 76. cm’den sonra kapak için, 8 cm sadece pirinç modelini örüp bitiriyoruz.
 • Kapak bölümünde 2 adet düğme iliği açıyoruz. Örgüyü 2 yanlardan dikiyoruz. Örgünün arka tarafını tamamen ters örgü ile örüyoruz.

Saç Örgüsü:

 • 9 sırada bir 8 düz ilmeği şişten çıkararak 2’ye ayırıp, 4 ilmeği sağa, 4 ilmeği sola alarak 2’li buruyoruz.
19-Tunus Örgü Modeli

Tunus örgü modelini yapmak için standart şişler dışında tunus tığına ihtiyacınız var. Ucu kancalı olan şiş uzunluğunda tunus tığlar bu modeli uygulamak için idealdir. Öğrendiğiniz zaman yapımı zevkli olan bu örgü modeli hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Biz bu modeli kullanarak ev dekorasyonunu renklendirecek kalp yastık ördük. Siz de deneyebilirsiniz. Gelelim modelin yapılışına:

 • Zincir çekilir üzerine sıra başından, sıra sonuna kadar her zincirden 1 ilmek çıkartılır.

 • Sıra sonundan sıra başına doğru ilmekler tek kapatılarak örülüp, 1 sıra tamamlanır.

 • Düz ilmek; iplik örgünün arka yüzünde olacak şekilde her ilmekten 1 ilmek çıkartılarak örülür. Sıra sonundan sıra başına doğru ilmekler tek kapatılarak örülür.

 

Tunus modelinin yapılışını öğrendiysek sırada iki farklı renk iple uygulanan tunus örgü modelinin resimli anlatımı var:

Beyaz renkli iplikle istenilen sayıda zincir çekilir.

 • 1.Sıra; çekilen zincirin üzerine sıra başından sıra sonuna kadar, her zincirden 1 ilmek toplanarak ilmek çıkartılır. Yeşil renkli iplikle, Sıra sonundan başlanarak, toplanarak çıkartılan ilmekler tek, tek kapatılarak sıra başına gelerek 1 sıra tunus örgü tamamlanır.

 • 2.Sıra; Yeşil renkli iplikle sıra başından sıra sonuna kadar her bir  ilmekten 1 ilmek  toplanarak çıkartılır. Beyaz renkli iplikle sıra sonundan sıra başına doğru ilmekler tek tek kapatılarak örülür.

20-Y Burgu Örgü Modeli

Saç örgüsüne benzeyen burgu modelinin birçok çeşidi vardır. Tek ya da ikili burgu uygulayabilirsiniz.

Modelin yapılışı ise:

 • Lastikten sonra Y Burgu Modeli ortadaki 20 ilmek üzerinde 5+5+5+5 şeklinde kurulur.Her 10 sırada bir burgu modeli tekrarlanır.11. sırada 30 ilmek düz örülür. İlk 5 ilmek bükümlü şişe takılır ve örgünün arka yüzünde şişte bekletilir.Sıradaki 5 ilmek düz örüldükten sonra bekletilen ilmekler düz örülür. 5 ilmek bükümlü şişe takılır ve örgünün ön yüzünde bekletilir.Sonraki  5 ilmek örüldükten sonra bekletilen ilmekler de düz örülür.Kalan  30 ilmek düz örülerek sıra tamamlanır.Böylece burgunun ilk sırası örülerek Y burgu modeli kurulmuş olur.10 sıra örüldükten sonra aynı işlemlere örgünün boyu 41cm oluncaya kadar devam edilir.
 • Kol kesimi 4+3+2+1 şeklinde yapılır.
 • Kol evi yüksekliği 10cm olunca ilmekler ikiye ayrılır ve tam ortadan bir gizli ilmek çıkarılır.Çıkarılan gizli ilmek örgünün ön yüzü bitinceye kadar bekletilir.
 • Sağ ve sol yakadaki ilmek  sayısı 15 olana kadar örgünün arka yüzlerinde 1 er ilmek kesilir. Kol evi yüksekliği 18cm olunca yakalar kesilir.
21-Ahududu Örgü Modeli

El örgüsü bayan hırka modelleri dendiğinde akla ilk gelen modellerden biri ahududu modelidir. Kolları salaş kalın yapıda bir iple bu modeli kullanarak hırka örebilirsiniz. İlk görüşte zor diyebileceğiniz modellerden biri gibi gözükse de örmeye başladıkça ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Modelin yapılışı ise:

 • Birinci ilmek başlangıç ilmeğimiz örmeden sağdaki şişe alınır, bütün sıra bitene kadar 2 ters 1 düz örülerek sıra tamamlanır.
 • Modelin arkasında tersi ters düzü düz şeklinde örerek bir üst sırada tamamlanır.
 • Birinci ilmeği örmeden şişe alıyoruz, 2 tane haroşa örülür, yanındaki düz ilmeğin içinde 5 adet arttırma yapılır. (ahududu), yanındaki 2 haroşa örülür, 1 düz ilmek 2 haroşa örüldükten sonra yanındaki düz ilmeğe ahududu modeli yapılır, bir ilmeğe 5 adet arttırma yapılır. Sıra sonuna kadar bu işlem tekrarlanır. Modelin ön yüz de 1 tane düz ördüğümüz ilmeklerin içerisine kuruluyor aslında. Sadece dikkat edilmesi gereken 1 er düz ilmek atlayarak model kuruluyor.
 • Özetle ilk gördüğümüz düz ilmeğe ahududu yaptıktan sonra 2 haroşa-1 düz -2 haroşa ördükten sonra gelen 3.düz ilmeğe model kurulur. 1-3-5-7-9  gibi…
 • Bir üst sırada modelin arkasında düzün üzerine düz tersin üzerine ters örülerek sıra tamamlanır.(ahududular da düz örülür.)
 • Modelin ön yüzünde 5 diş ahududu olana kadar sıra düzün üzerine düz, tersin üzerine ters olacak şekilde bitirilir.
 • Modeli çıkması için son sıradayız, 1 tane örmeden ilmek almıştık, 2 adet haroşa örülür ve yanındaki 5 ilmek tek seferde örülür, kesilir. Yanında devam eden 2 haroşa örülür, düz ilmeğin içerisinden 5 adet ilmek çıkartılır. (ahududu) yanındaki 2 haroşa örülür. Devamındaki 5 ilmek tek ilmekte alınır, kesilir. Sıra sonuna kadar bu işlem tekrarlanır.

Bir üst sırada düzün üzerine düz, tersin üzerine ters örülür sadece unutmamanız gereken kısım, bir önceki sırada ahududuları 5 ilmeği tek seferde toplamıştık, o ilmeği haroşa yani ters örmek. Sırayı düzün üzerine düz tersin üzerine ters olarak tamamlamak.

Modelin yapılış videosu:

22-Yalancı Selanik Örgü Modeli

Kalın ip de ince ip de kullansanız yalancı Selanik modeli tüm örgülerinize yakışacaktır.

Gelelim kısaca modelin yapılışına:

 • İlk olarak istediğiniz kadar ilmek atabilirsiniz.
 • İlmeklerinizi attıktan sonra ilk 3 ilmeği ters örmelisiniz. Daha sonra ip arka tarafa alınarak 1 ilmek düz örülür. Böylece sıra tamamlanmış olur.
 • Arka sırada yapılması gereken ise 3 ters ilmeğin ortasındaki ilmekleri düz örmek. Aradaki ilmekleri de ters örmelisiniz. Bunu her sırada tekrarlamalısınız.
 • İlk 2 sırada ters ve düz ilmekler uygulandıktan sonra diğer sıralarda 3 ters 1 düz ilmeği kolayca göreceksiniz.
23-Fırfırlı Örgü Modeli

Düz ya da ters örgü modellerinize fırfır tekniğini uygulayarak farklı bir tarz elde edebilirsiniz. İlmek arttırma tekniğine dayanan bu modelin uygulanışı da oldukça kolaydır. Fırfır modelini kullanarak makyaj çantası ördük. Siz de deneyebilirsiniz. Aynı zamanda fırfır modeli etek yapımında, kazak kollarına, hırka eteklerine de uygulanabilir.

Çanta modelinde uyguladığımız fırfır modelinin yapılışı:

 • 5 numara şiş ile 46 ilmek haroşa örüyoruz.
 • 10 cm uzunluğuna gelince 6 numara şişimizle 8 cm daha haroşa örmeye devam ediyoruz.
 • Ardından 5 mm şişimizle 10 cm daha haroşa örerek ilmekleri bir kerede kapatıyoruz.
 • Çantamızı her iki yanından da diktikten hemen sonra fırfırının yapımına geçiyoruz.
 • Örgümüzün birinci sırasından ip ile 46 ilmek çıkarıyoruz, 1 sıra düz örgü örüyoruz.
 • 3. sıraya ulaştığımızda her iki ilmekte bir, ilmekten ilmek çıkarmak suretiyle arttırma yapıyoruz.
 • 5. sırada, 3 ilmekte bir, 1 ilmek arttırıyoruz.
 • 5. sıranın sonunda 150 ilmeği bir kerede kapatıyoruz.
 • 2. sıra haraşoyu boş bırakıyoruz, 3. sıradan yeniden 46 ilmek çıkararak az önceki işlemi yineliyoruz. Bu şekilde toplam 13 adet fırfır yapıyoruz.
24-Selanik Örgü Modeli

Örgüye başlayan herkesin en çok merak ettiği örgü modellerinden biri olan Selanik modeli özellikle atkı yapımında sıklıkla tercih ediliyor.

Peki ya model nasıl kuruluyor? Hemen inceleyelim:

 • 1. Sıra: 3 ilmek ters, 1 ilmek düz şeklinde sıra sonuna kadar örüyoruz.
 • 2. Sıra: İlk sırada ördüğümüz düz ilmekler, ikinci sırada örülen 3 ters ilmeğin ortasındaki ilmeğe denk gelecek şekilde, 3 ilmek ters 1 ilmek düz örgü örüyoruz.
 • Örgümüzün boyu 230 cm olduğunda ilmekleri bir kerede keserek bitiriyoruz.
 • Yan şeritler içinse 2 ilmek başlayarak 20 cm haraşo örüyoruz, bir kerede keserek bitiriyoruz.

İki renkli Selanik modelimizin yapılışı için ise videomuzu izleyebilirsiniz:

25-Oklava Örgü Modeli

Alışık olduğumuz örgü modelleri dışında farklı bir şeyler denemek istiyorsanız bu modele göz atabilirsiniz. Fakat bu modeli uygularken ip ve tığ dışında bir de oklavaya ihtiyacınız var. Oklava cetvel görevi görerek motiflerinizin daha muntazam olmasını sağlayacaktır. Yaparken eğleneceğiniz gibi sonucunu görünce de oldukça şaşıracaksınız.

Gelelim modelin yapılışına:

 • 1. sıra; her zincirden 1 ilmek çıkarılarak cetvele geçirilir.
 • 2. sıra; 4 ilmek, yanındaki 4 ilmeğin içinden geçirilip, ilmekler tek, tek zincir çekilerek kapatılır. Sıra sonuna kadar aynı şekilde, 4 ilmek, yanındaki 4 ilmeğin içinden geçirilip, ilmekler tek, tek zincir çekilerek kapatılarak örülür.
 • Sonraki sıralar 1 ve 2. sıra tekrarlanarak örülür.

26-Yıldız Örgü Modeli

Yıldız şeklinde bir görünüme sahip yıldız modelini kolayca uygulayabilirsiniz. Özellikle kazaklarda oldukça şık duran bu modeli ördükçe seveceksiniz. Yapılışı için videomuzu izlemeyi unutmayın!

27-Fantazi Düz Örgü Modeli

Klasik düz örgü dışında farklı bir teknikle fantazi düz örgü modelini deneyebilirsiniz. Yapılış videosu:

28-1+1 Tek Lastik Örgü Tekniği

Hemen hemen her örgüde kullanılan 1+1 tek lastik örgü modelini siz de deneyebilirsiniz:

29-2+2 Çift Lastik Örgü Modeli

Tek lastik örgü modelinin bir diğer tekniği ise 2+2 çift lastik örgü modelidir. Özellikle kazak kollarında bu örgü modelini deneyebilirsiniz.

30-Motifli İlmek Örgü Modeli

Motifli ilmek tekniği ile örgü modellerinize farklı bir başlangıç yapabilirsiniz. Yapılış videosu:

 

 

 

 

 

Posted by on 5 Nisan 2018