Tunus Örgü Tekniği ile Plaj Seti – Örgü Bikini Yapımı

Tunus Örgü Tekniği ile Plaj Seti – Örgü Bikini Yapımı

Tunus örgü tekniği ile ördüğümüz üzerine hareket kazandırması için etnik desen kullanarak kanaviçe nakışı işlediğimiz bu bikiniyi örmeye ne dersiniz?

Malzemeler:

– Dmc Natura Beyaz El Örgü İpi – N35 % 100 pamuk 3 yumak – ÜRÜN İNCELE

– Dmc Koton Perle Yumak 10 gr Turuncu No:5 – 922 1 yumak – ÜRÜN İNCELE

– Dmc Koton Perle Yumak 10 gr Yeşil No:5 – 3347 1 yumak – ÜRÜN İNCELE

– Dmc Koton Perle Yumak 10 gr Sarı No:5 – 973 1 yumak – ÜRÜN İNCELE

– Dmc Koton Perle Yumak 10 gr Pembe No:5 – 321 1 yumak – ÜRÜN İNCELE

– Dmc Koton Perle Yumak 10 gr Siyah No:5 – 310 1 yumak – ÜRÜN İNCELE

– Tunus tığ no: 2,5 – ÜRÜN İNCELE

BİKİNİ ÜST

Sağ Yan

21 zincir çekilir.

 • 1.Sıra; çekilen zincirin üzerine sıra başından sıra sonuna kadar, her zincirden 1 ilmek toplanarak, toplam 21 ilmek çıkartılır. Sıra sonundan başlanarak, toplanarak çıkartılan ilmekler tek, tek kapatılarak sıra başına gelerek 1 sıra tunus örgü tamamlanır.
 • Sonraki sıralar tunus örgüyle, 21 ilmekle 20 sıra örülür.

21. sıra; sıra başından başlanarak 1. İlmekten 2 ilmek arttırılıp, 19. İlmeğe kadar her ilmekten 1 ilmek çıkartılır. 20 ve 21. İlmeklerden 3’er ilmek çıkartılır. Örgünün sol yanından ilmek çıkarmaya devam edilir. 23. İlmekten 3 ilmek çıkartılır, örgünün sol yanının sonuna kadar, sonraki her ilmekten 1’er ilmek çıkartılır. Son ilmekten 2 ilmek arttırılarak, toplam 51 ilmeğe ulaşılır. Sıra sonundan sıra başına kadar ilmekler tek tek kapatılarak örülüp, sıra tamamlanır. Artma ve kesme uygulamadan 51 ilmekle 21 sıra örülür. Örgünün kenar oyası için, sağ yanına zincir işi, sol yanına 1 sıra sık iğne, 1 sıra ters sık iğne örülerek bitirilir. Biten parçanın üzerine Dmc Koton Perle iplikle, siyah, turuncu, yeşil ve sarı renklerle verilen desen kanaviçe nakışı, çarpı işi olarak işlenerek bitirilir.

Sol Yan

 • 1.Sıra; çekilen zincirin üzerine sıra başından sıra sonuna kadar, her zincirden 1 ilmek toplanarak, toplam 21 ilmek çıkartılır. Sıra sonundan başlanarak, toplanarak çıkartılan ilmekler tek, tek kapatılarak sıra başına gelerek 1 sıra tunus örgü tamamlanır. Sonraki sıralar tunus örgüyle, 21 ilmekle 20 sıra örülür.

21. sıra; Bikininin örülen yönlerini birbirine çevirmek için iplik koparılıp, örülen parçanın sağ alt köşesinden başlanarak 1. İlmekten 2 ilmek arttırılıp, 19. İlmeğe kadar her sıradan 1 ilmek çıkartılarak örülür. 20 ve 21. İlmeklerden 3’er ilmek çıkartılır. Örgünün üst yanından ilmek çıkarmaya devam edilir. 23. İlmekten 3 ilmek çıkartılır, örgünün üst yanının son 1 ilmeğine kadar, her ilmekten 1’er ilmek çıkartılır. Son ilmekten 2 ilmek arttırılarak, toplam 51 ilmeğe ulaşılır. Sıra sonundan sıra başına kadar ilmekler tek tek kapatılarak örülerek sıra tamamlanır. Artma ve kesme uygulamadan 51 ilmekle 20 sıra örülerek bitirilir. Örgünün kenar oyası için, sol yanına zincir işi, sağ yanına 1 sıra sık iğne, 1 sıra ters sık iğne örülerek bitirilir.

Biten parçanın üzerine Dmc Koton Perle iplikle, siyah, turuncu, yeşil ve sarı renklerle verilen desen kanaviçe nakışı, çarpı işi olarak işlenir.

Birleştirme

 • 1.Sıra; Sağ alt yan kısımdan başlanarak her ilmeğe 1 sık iğne gelecek şekilde örülür, ikinci parçayı da ekleyerek, yine her ilmeğe bir sık iğne gelecek şekilde sık iğne yapılarak sıra tamamlanır.
 • 2.2. Sıra; Kenar için 4 zincir çekilir, 1 sık iğne atlanıp, 2. Sık iğneye 1 adet tekli tırabzan yapılır. Sıra sonuna kadar 1 zincir çekilip, 1 sık iğne atlanıp sonraki sık iğneye 1 adet tekli tırabzan yapılır şeklinde örülür.
 • 3.Sıra; Kenar için 4 zincir çekilir, önceki sıra çekilen 1 zincire, 1 adet tekli tırabzan yapılır. Sıra sonuna kadar 1 zincir çekilip, bir sonraki zincire, 1 adet tekli tırabzan yapılır şeklinde örülür.
 • 4.Sıra; Kenar için 4 zincir çekilir, önceki sıra çekilen 1 zincire, 1 adet tekli tırabzan yapılır. Sıra sonuna kadar 1 zincir çekilip, bir sonraki zincire, 1 adet tekli tırabzan yapılır şeklinde örülür.
 • 5.Sıra; Her zincire 2 sık iğne yapılarak örülür.
 • Bikininin alt bağcıkları için, iplik 2 kat yapılarak, 120 cm uzunluğunda 2 adet zincir çekilir. File örgünün 1. ve 3. Sırasına bir alttan, bir üstten şeklinde geçirilir.
 • Bikininin askıları için, üst kısımlarına, iplik iki kat yapılarak 50 cm uzunluğunda zincir çekilerek bitirilir.

Bikini Desen Şema

Bikini Alt

Ön Parça

 • 16 zincir çekilir.
 • 1.Sıra; çekilen zincirin üzerine sıra başından sıra sonuna kadar, her zincirden 1 ilmek toplanarak, toplam 16 ilmek çıkartılır. Sıra sonundan başlanarak, toplanarak çıkartılan ilmekler tek, tek kapatılarak sıra başına gelindiğinde 1 sıra tunus örgü tamamlanır.
 • Sonraki sıralar tunus örgüyle, verilen şema uygulanarak örülür. Örülen parçanın üst kısmına Dmc Koton Perle iplikle, siyah, turuncu, yeşil ve sarı renklerle verilen desen kanaviçe nakışı, çarpı işi olarak işlenir.

 

 

Bikini ön Şema

 

 

Arka Parça

 • 16 zincir çekilir.
 • 1.Sıra; çekilen zincirin üzerine sıra başından sıra sonuna kadar, her zincirden 1 ilmek toplanarak, toplam 16 ilmek çıkartılır. Sıra sonundan başlanarak, toplanarak çıkartılan ilmekler tek, tek kapatılarak sıra başına gelindiğinde 1 sıra tunus örgü tamamlanır.
 • Sonraki sıralar tunus örgüyle, verilen şema uygulanarak örülür.

Bikini Arka Şema

 

Örülen iki parça başlangıç kısımlarından dikilerek birleştirilir. Birleştirilen parçanın etrafına 2 sıra sık iğne, 1 sıra ters sık iğne örülür. Bağcık için bikininin her iki yanına 20’şer zincir çekilerek bitirilir.

Ellerinize Sağlık!

Posted by on 18 Eylül 2015