Yamalı Lastik Örgü  Erkek Atkı Bere Eldiven

Yamalı Lastik Örgü Erkek Atkı Bere Eldiven

 

ÇARPICI İMAJ

Yama kelimesi her ne kadar negatif çağrışım yapsa da bu modelde karşımıza çıkan yamalar, kesinlikle cazibe unsuru.

Malzemeler : 

– Kartopu Lamb’s Wool renk no: K1001 – ÜRÜNÜ İNCELE

– PRYM 2 Adet Kahverengi Süet Yama – ÜRÜNÜ İNCELE

– Kartopu Örgü Şişi – ÜRÜNÜ İNCELE

ATKI

 

 

 

60 ilmek başlanarak 200 cm 1+1 lastik örgü örülüp, ilmekler 1 defada kesilerek bitirilir. Atkı uçlarına 20 cm uzunluğunda ipliklerle saçak takılarak bağlanır. Yama için kumaşla istenilen boy ve ebatta yama parçaları hazırlanır, atkıya dikilir.

BERE

130 ilmek başlanarak 1+1 lastik örgü örülür. Örgü boyu 20 cm olduğunda berenin tepesini oluşturmak için örgü 5 parçaya ayrılır. Her sıra ayrılan kısımlar 3’er 3’er kesilerek örülür. Tepede 5 ilmek kalınca ilmekler 1 defada kesilerek bitirilir. Yan bantlar için örgünün yan kısımlarından 40’ar ilmek toplanarak çıkartılır. 3 cm 1+1 lastik örgü örülüp ilmekler bir defada kesilerek bitirilir.

Yama için kumaş istenilen boy ve ebatta hazırlanır, bereye dikilir.

ELDİVEN

52 ilmek (25 ilmek el içi, 2 ilmek başparmak başlangıcı için, 25 ilmek el üstü için) başlanarak 1+1 lastik örgü örülür. Örgü boyu 5 cm olduğunda başparmağı oluşturmak için, başparmak için olan 2 ilmeğin her iki yanından 1’er ilmek arttırılmaya başlanır. Başparmak için ilmek sayısı 18 olana kadar, her 2 sırada bir arttırılan ilmeklerin her iki yanından 1’er ilmek arttırılarak örülür. Örgü boyu 13 cm olduğunda, başparmak için olan 18 ilmek ayrılarak bekletilir. Örgüye 48 ilmekle devam edilir. Örgü boyu 17 cm olduğunda ilmekler parmaklara ayrılarak örülür.

Serçe parmak;5 ilmek el üstünden 5 ilmek el içinden alınır, 2 ilmek parmağın iç tarafından arttırılarak toplam 12 ilmekle, 5 cm örülüp ilmekler bir defada kesilerek bitirilir.

Yüzük parmak;6 ilmek el üstünden, 1 ilmek parmak arasından arttırılır, 6 ilmek el içinden, 1 ilmek parmak arasından arttırılarak toplam 14 ilmekle 5 cm örülüp ilmekler bir defada kesilerek bitirilir.

Orta parmak;7 ilmek el üstünden, 1 ilmek parmak arasından arttırılır, 7 ilmek el içinden, 1 ilmek parmak arasından arttırılarak toplam 16 ilmekle 8 cm örülüp ilmekler bir defada kesilerek bitirilir.

İşaret parmak;7 ilmek el üstünden, 2 ilmek parmak arasından arttırılır, 7 ilmek el içinden, toplam 16 ilmekle 5 cm örülüp, ilmekler bir defada kesilerek bitirilir.

Başparmak; başparmak için ayırılan 18 ilmek 5 cm örülüp, ilmekler bir defada kesilerek bitirilir.

Ellerinize Sağlık!

Posted by on 9 Kasım 2015