Kartopu Kramer Lux El Örgü İpi ile Sihirli Kazak Yapımı

Kartopu Kramer Lux El Örgü İpi ile Sihirli Kazak Yapımı

Klasik örgü modelleri dışında hem örerken hem sökerken eğlenebileceğiniz kazak modelini sizler için hazırladık. Örüldükten sonra çocuk kazağını andıran modelimiz söküldükten sonra yetişkin bir kazak modeline dönüşüyor. Kartopu Kramer Lux ile bu modeli deneyebilirsiniz.

Kartopu Kramer Lux, seçkin renk tonlarıyla şıklığınızı ortaya çıkaracak ve soğuk havalarda size eşlik edecek. Doğal yün karışımlı, ebruli el örgü ipi olan Kartopu Kramer Lux’un görünümünün zincir şeklinde olması örerken ipin takılmamasını ve dağılmamasını sağlar.

İçerisinde %50 yün ve %50 akrilik bulunduran orta kalınlıktaki Kartopu Kramer Lux el örgü ipini kış dönemlerinde kazak, hırka, yelek ve aksesuar yapımında, 5-6 mm örgü şişleriyle ya da 4.5 mm yün tığlarla rahatlıkla kullanabilirsiniz.

MALZEMELER:
YAPILIŞI:
  • 7 mm örgü şişine 61 ilmek atılır.
  • İlk ilmek ve son ilmek ters olmak üzere bir ters bir düz lastik örülür.
  • Lastik örgüye boyu 20 cm olana kadar devam edilir.
  • Kazağın boyu 20 cm olduğunda kol için şişe 30 ilmek atılır.
  • Yine ilk ilmek ters olmak üzere lastik örgüye devam edilir.
  • Sıra sonunda tekrar kazağın diğer kolu için 30 ilmek atılır ve şişteki ilmek sayısı 121’e çıkarılmış olur.
  • İlmekler atıldıktan sonra 9 cm daha örülür.
  • 48 ilmek örülür ve sonraki 25 ilmek kazağın boyun kısmı için kesilir. Kalan ilmekler sıra sonuna kadar görüldüğü gibi örülür.
  • Sıra başında 48 ilmek örülür ve kesilen 25 ilmek şişe tekrar atılarak örgüye devam edilir. 9 cm daha lastik örüldükten sonra kolları kesme işlemine geçilir.
  • Kol kesimi için örgünün boyu 20 cm’e ulaştığında başta ve sonda atılan 30’ar ilmek şu şekilde kesilir:

Ters ilmek örülür ve düz ilmek bir ipe veya ilmek tutucuya geçirilerek şişten çıkarılır. 2.ters ilmek ilk ilmekle beraber kesilir. Kesilen ilmek bir kere daha üzerine örülür. 2. düz ilmek şişten bırakılarak aynı ipe veya ilmek tutucuya geçirilir. Sağ şişteki ters ilmek sonraki ters ilmekle beraber kesilir. Sıradaki düz ilmek ipe veya ilmek tutucuya geçirilerek aynı işlemlere kesilen ilmek sayısı 30 olana kadar devam edilir. Sıra sonuna kadar lastik örgüye devam edilir.

Tekrar 30 ilmek kesilir. Bir önceki sırada düz ilmekler ters ve ters ilmekler düz olacağı için bu sefer düz ilmekler kesilir ve ters ilmekler ipe veya ilmek tutucuya geçirilir.

Hem başta hem de sonda 30’ar ilmek kesildikten sonra örgünün boyu 20 cm olana kadar lastik örgüye devam edilir. Kesme işlemi ilk ilmek yani ters ilmek örülür ve düz ilmek yine ipe veya ilmek tutucuya takılır. Ters ilmekleri keserek düz ilmekleri ipe geçirerek kesme işlemi tamamlanır.

Örgünün bitiminde sırayla ipte veya ilmek tutucuda bekletilen ilmekler 2. bir kişinin yardımıyla kaçırılarak sökme işlemine geçilir. Açık şekilde olan kazak ikiye katlanır ve kenarlarından dikilerek kullanılmaya hazır hale gelmiş olur.

Posted by on 17 Mart 2018

LEAVE A COMMENT