Batik Şal Yapımı

Endonezya’da doğan ve yüzyıllardır kullanılan batik desenler, bu yaz her yeri renklendiriyor! Batik desenleri masa örtülerinden elbiselere, yastık yüzlerinden eşarplara kadar birçok farklı kumaşa uygulayabilirsiniz. Biz de Endonezya’da doğan ve yüzyıllardır kullanılan batik tekniğini şal üzerinde uygulamayı ve sizlerle paylaşmayı istedik. Üstelik yapımı o kadar kolay ki, bu kadar güzel desenlerin kolayca ortaya çıkıyor olmasına inanamayacaksınız!

Dilerseniz serin akşamlarda yanınıza alacağınız şalınıza, dilerseniz tişörtünüze, pantolonunuza, elbisenize, çantanıza dilediğiniz tüm giysi ve aksesuarlarınıza uygulayabileceğiniz bu çalışma için hazır mısınız?

Malzemeler :

– Nerchau Batik Boya Deniz Mavisi – ÜRÜNÜ İNCELE

– Nerchau Batik Boya Gül – ÜRÜNÜ İNCELE

–  Keten Şal

– Bağlamak için ip

– Nohut

  • Kartopu şalımızın kenarlarını pileli katlayarak bağlıyoruz.
  • Her iki kenarını bağladıktan sonra orta kısımda kalacak boş alana ise irili ufaklı dolu bağlama yapacağız.
  • İstediğimiz büyüklükte bir parça alıp orta kısmına 3-5 (hangi büyüklükte istiyorsak) nohut yerleştiriyoruz. Ardından öncelikle nohutların bulunduğu kısmı iple sıkıca bağlıyoruz. Sonra ise istediğimiz genişlikte ebruli bir desen oluşturmak için belirlediğimiz yere kadar şalımızı çapraz şekilde bağlıyoruz.

Dikkat: Şalımızı bağlarken ne çok sıkı, ne de çok gevşek bağlamalıyız.

  • Şalımızı iki renk yapıyoruz. Tüm parçalar tamamlandıktan sonra, önce açık renkli batik boyamızı hazırlıyoruz.
  • Kaynar suda çözünmesini sağladığımız boyaya şalımızın istediğimiz kısımlarını batırıyoruz ve 20-25 dakika kadar boyanın şalımıza iyice nüfuz etmesini sağlıyoruz.
  • Sürenin sonunda kaynar boyadan çıkardığımız şalımızdaki fazla boyayı soğuk suda akıtıyoruz.
  • Aynı işlemi şalımızın boyanmamış kısmı için koyu renk boyamızla tekrarlıyoruz.
  • Boyama ve soğutma işlemlerimizi tamamladıktan sonra şalımızı yarım saat kadar bekletiyoruz. Ardından kenarlarından başlayarak şalımızdaki tüm düğümleri çözüyoruz.

Mükemmel görünüyor değil mi? Ellerinize sağlık!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir