Üç Renkli Erkek Kazak Yapımı

Üç renk kullanarak sevdikleriniz için şık bir kazak örebilirsiniz. Örmesi ve renk değiştirmesi de keyifli olan bu kazak modelini çok seveceksiniz. Malzemeleriniz hazırsa hadi başlayalım!

Düzey: Zor
Kullanılan teknikler: Düz, Ters, Lastik, Haraşo, Saç ve Selanik Örgü
Beden: 46-48
Mevsimler: Kış

Malzemeler

– 3 adet Kartopu LAMB’S Wool : K940 (Siyah) – ÜRÜNÜ İNCELE

– 2 adet Kartopu LAMB’S Wool : K1002 (Gri) – ÜRÜNÜ İNCELE

– 2 adet Kartopu LAMB’S Wool : K010 (Beyaz) – ÜRÜNÜ İNCELE

– 1 Cift Kartopu 4.5 mm Çelik Telli Misinalı şiş – ÜRÜNÜ İNCELE

Yapılış

ARKA

Siyah renkli iplikle 120 ilmek başlanarak 7 cm 1+1 lastik örgü örülür. Düz örgüye geçilirken belli aralıklarla 10 ilmek kesilerek, 110 ilmekle örgüye devam edilir. Örgü boyu 16 cm olduğunda gri renkli iplikle 2 sıra düz örgü örülüp model uygulamasına geçilir. Model başlangıcı için örgünün her iki yanındaki 9’ar ilmek ters örgü, diğer ilmekler, 2 ilmek düz, 8 ilmek ters, 2 ilmek düz, 8 ilmek düz örgü şeklinde tekrarlanarak örülür.

Modelin devamı için diyagram 1 uygulanarak örülür. Örgü boyu 24 cm olduğunda, örgüye beyaz renkli iplikle saç örgüsü modeline geçerken belli aralıklarla 7 ilmek arttırılıp, 117 ilmekle devam edilir. Saç örgüsü modeli için örgünün her iki yanındaki 4’er ilmek ters, diğer ilmekler, 8 ilmek düz (her 4 sırada bir ortadaki 4 ilmeğin ikisi sağa, ikisi sola doğru burulur), 7 ilmek ters şeklinde sıra başına kadar tekrarlanarak örülür.

Modelin devamı diyagram 2 uygulanarak örülür. Örgü boyu 37 cm olduğunda, beyaz renkli iplikle selanik örgü modeline geçerken belli aralıklarla 41 ilmek kesilerek örgüye 76 ilmekle devam edilir.

Selanik modeli için, örgünün düz yüzünden 1 ilmek düz örgü, şişe ip dolanarak 1 ilmek ters örgü örülmeden alınır şeklinde tekrarlanarak örülür. Sonraki sıralar, şişe ip dolanarak örülmeden alınan 1 ilmek birlikte düz örgü, sonraki 1 ters ilmek şişe ip dolanarak örülmeden alınır şeklinde tekrarlanarak örülür.

Örgü boyu 48 cm olduğunda gri renkli iplikle, model uygulamasına geçilirken belli aralıklarla 28 ilmek arttırılarak örgüye 104 ilmekle devam edilir. Model başlangıcı için, 8 ilmek düz örgü, 2 ilmek sağa doğru 1 ilmek kaydırılır, 2 ilmek sola doğru 1 ilmek kaydırılır, 8 ilmek düz örgü şeklinde sıra başına kadar tekrarlanarak örülür. Modelin devamı diyagram 3 uygulanarak örülür. Örgü boyu 48 cm olduğunda kol evi için örgünün her iki yanından sırasıyla 4+3+2 ilmek kesilir.

Örgü boyu 64 cm olduğunda örgüye siyah renkli iplikle düz örgüyle devam edilir. Örgü boyu 76 cm olduğunda yaka için örgünün ortasındaki 42 ilmek 1 defada kesilirken örgünün her iki yanındaki omuzlar için kalan 22’şer ilmek 3 aşamada kesilerek bitirilir.

 

ÖN

Örgü boyu 67 cm oluncaya kadar arka parçayla aynı şekilde örülür. Örgü boyu 65 cm olduğunda yaka için örgünün ortasında ki 20 ilmek 1 defada kesilir. Yaka için kesilen ilmeklerin her iki yanından sırasıyla 3+ 2+2+2+1+1 ilmek kesilir. Örgü boyu 76 cm olduğunda örgünün her iki yanındaki omuzlar için kalan 22’şer ilmek 3 aşamada kesilerek bitirilir.

KOL

Siyah renkli iplikle 60 ilmek başlanarak 8 cm 1+1 lastik örgü örülüp, ön ve arka parçada uygulanan renk ve model sıralaması aynı şekilde uygulanarak örülür. Örgü boyu 56 cm oluncaya kadar 7 defa, örgünün her iki yanından her 6 cm de bir 1’er ilmek arttırılarak örülür. Örgü boyu 58 cm olduğunda kol evi için örgünün her iki yanındansırasıyla 4+3+2 ilmek, dahasonra her 2 sırada bir, örgününher iki yanından 1’er ilmek kesilerek örülür. Örgü boyu 76 cm olduğunda, kalan 18 ilmek 1 defada kesilerek bitirilir.

YAKA

Yaka etrafından siyah renkli iplikle 120 ilmek toplanarak çıkartılır. 4 cm 1+1 lastik örgü,1 sıra haraşo örgü, 4 cm 1+1 lastik örgü örülüp ilmekler 1 defada kesilerek bitirilir. Haraşo örülen yerden içe katlanarak dikilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir